Jakiej pracy nie może wykonywać kobieta w ciąży?

Nie wszystkie kobiety w dniu, w którym dowiadują się, że są w ciąży, od razu udają się do pracodawcy ze zwolnieniem, chociaż takie prawo im przysługuje. Niektóre chcą wciąż pracować, bo dla nich praca to nie tylko przykry obowiązek, ale też możliwość spełniania się na polu zawodowym. Okazuje się jednak, że są prace, których kobieta w ciąży nie powinna, a nawet nie może wykonywać. Poniżej kilka szczegółów na ten temat.

 

Czynności, jakie ciężarne nie powinny wykonywać

Kobieta w ciąży na pewno nie powinna wykonywać prac wymagających ręcznego podnoszenia i przenoszenia przedmiotów, które ważą więcej niż 3 kg. Nie może również pracować w pozycji wymuszonej. Zabronionym dla niej zadaniem jest przenoszenie materiałów ciekłych. Chodzi tu o gorącą wodę, żrące substancje, czy o szkodliwych właściwościach dla zdrowia. Kobieta w tym stanie nie powinna też przewozić ładunków na wózku jednokołowym, a także na wózku wielokołowym. Ważne jest także to, aby kobieta ciężarna nie wykonywała pracy w pozycji stojącej przez ponad 3 godziny. Pracując na stojąco, powinna wykonywać swoje zadania nie dłużej niż 15 minut, a po tym czasie musi zrobić sobie 15-minutową przerwę. Co więcej, kobieta nie może też spędzać więcej nić 8 godzin na dobę przy monitorze. Po upływie 50 minut pracy powinna zrobić 10 minut przerwy.

 

Właściwie lista prac, jakich nie mogą wykonywać ciężarne panie, jest zdecydowanie dłuższa, ale te powyżej wymienione wydają się najważniejszymi. Są jeszcze zadania zupełnie oczywiste, więc nie ma sensu o nich wspominać. Kobiety w ciąży nie mogą się przemęczać i wykonywać niebezpiecznych czynności. Mają prawo zwolnienia, więc jeżeli ich praca mogłaby zagrażać ciąży, mogą z tej możliwości skorzystać. Dlatego kobieta sama powinna ocenić sytuację i wybrać dla siebie i swojego dziecka najbezpieczniejsze rozwiązanie. Szczególnie w zaawansowanej ciąży kobieta powinna na siebie uważać i najlepiej zrezygnować już z pracy zawodowej, więcej wypoczywać, spacerować i po prostu dbać o siebie, bo to w tym czasie najważniejsze.

Be the first to comment on "Jakiej pracy nie może wykonywać kobieta w ciąży?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*