Wyjazdy team building – metoda inwestowania w ludzi

Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w ludzi, których zatrudniają, lubią sięgać po najróżniejsze darmowe gry i materiały szkoleniowe typu team building np tutaj: http://www.szkolenia-integracyjne.pl . Firmy zajmujące się ich dostarczaniem dołączają także szczegółowe instrukcje o tym, w jaki sposób wszystko przeprowadzić. Ale pomimo tego nie mają one żadnego wpływu na to, jak szkolenia integracyjne się skończą, gdyż zbyt dużo będzie tu zależało od tego, kto to będzie prowadził.

Naprawdę niewiele takich narzędzi będzie wymagać specjalistycznej wiedzy, z pomocą instrukcji osoba mająca jakieś doświadczenie przeważnie powinna sobie poradzić prowadząc imprezy i wyjazdy team building. Ale wbrew pozorom na prowadzącym będzie spoczywała dużo odpowiedzialności, ponieważ będzie on musiał wykorzystać materiały w taki sposób, żeby spełnić potrzeby szkolonego zespołu.

Techniki, w oparciu o które prowadzone są wyjazdy i szkolenia i motywy podejmowania decyzji trenerów prowadzących szkolenia stanowiły przedmiot długoletnich badań, którą nadzorował znany na całym świecie profesor Kirkpatrick. Odkrył on między innymi, że jeżeli nawet przy pierwszym spojrzeniu sposoby reagowania trenerów event wyglądają zupełnie na przypadkowe, to jednak w decyzjach, jakie były przez nich podjęte można uchwycić pewne zależności.

Thiagarajan wykorzystując wyniki badań określił sześć ważnych obszarów, które charakteryzują czekające na szkoleniowców wyzwania. Z reguły nie powinno być dużych trudności przy ich zastosowaniu, a użyć ich można we wszystkich sytuacjach. Przybrały one postać zestawu pytań, jakie powinny zostać zadane zanim ruszy się z wyjazdami integracyjnymi.

Jako pierwsze zagadnienie autor podaje elastyczność prowadzonych zajęć i tolerancja na próby nagięcia reguł, to w znacznym stopniu jest uzależnione od tego, w jaki sposób dana grupa pracuje. Warto chwilę się też pochylić nad tempem pracy. Można na przykład zdefiniować sztywne ramy czasowe i ich się trzymać, a można również trochę zwolnić i pozwolić na zmiany w grafiku.

Bardzo ważny obszar, od jakiego zależy w znacznym stopniu końcowy sukces, to skoncentrowanie się na celu. Jeśli zespół powinien swoje zadania dokończyć, to należy się trzymać się tego dość stanowczo, również podczas podsumowania rezultatów. Równocześnie zespół ma dobrze wiedzieć, że odpowiedzialność za uzyskanie tego sukcesu spoczywa na nim, w tym momencie pojawia się kolejny obszar podejmowania decyzji to znaczy kontrolowanie.

Be the first to comment on "Wyjazdy team building – metoda inwestowania w ludzi"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*