Filozof na olsztyńskim rynku pracy

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Olsztynie dla absolwentów filozofii? Jakie są szanse, aby mogli otrzymać płatne zajęcie? Warto zastanowić się nad tą kwestią, albowiem, choć zawód ten jest niezwykle ciekawy i interesujący, to czy daje nam perspektywy i możliwości, aby w przyszłości znaleźć pracę?

 

Już od wielu lat na rynku gospodarczym panuje przekonanie, że studia w zakresie ekonomii, biznesu, czy też informatyki dają nam największą ilość możliwości, aby zdobyć dobrze płatną pracę zawodową. Takie zawody, bowiem umożliwiają nam zdobycie umiejętności oraz wiedzy, która na rynku jest potrzebna, a rzec można nawet niezbędna. Z kolei studia humanistyczne, coraz częściej uważane są za te, które nie niosą ze sobą zbyt dużych możliwości.

 

Naturalnie do nauk tych zaliczamy:

  • Religię
  • Języki obce
  • Język polski
  • Historię
  • Archeologie
  • Nauki filozoficzne

 

Nauką humanistyczną jest filozofia a najczęściej w opinii środowiska spotykamy się z negatywną opinię dotyczącą podjęcia pracy w tym zawodzie. Filozofia, bowiem rozpatrywana jest stereotypowo, dlatego też jest mało chętnych do studiowania na tym kierunku. Jednakże nie można wykluczyć, że takie osoby są, dlatego też warto zadać pytanie czy grozi im bezrobocie po ukończeniu studiów? Czy wiedza filozofów w codziennym życiu nie jest przydatna?

 

Naucz się myśleć

 

Umiejętności, które zostały zdobyte podczas studiów filozoficznych z całą pewnością uczą nas myśleć, z tego też względu dostrzegamy aspekty na rynku, które dla innych osób są po prostu niezauważalne. Z tego też względu absolwenci tychże studiów najczęściej uważani są za osoby, które posiadają bardzo szeroką wiedzę, umiejętność analizowania sytuacji a przede wszystkim wyciąganie z nich wniosków. Jest to bardzo ważne dla całej naszej gospodarki, mimo że jeszcze w Polsce wciąż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Studia filozoficzne w tym aspekcie stanowią, więc doskonałą podstawę i dają możliwość zrobienia wielkiej kariery.

 

Jakie więc zalety posiada przyszły filozof w pracy?
Przede wszystkim jest to człowiek kreatywny, umiejący analizować sytuację i problem. Posiada on także zdolność samodzielnego myślenia oraz wyrażania swych poglądów i opinii. Co więcej filozofia kształci w nim możliwość szybkiego poznawania nowych fachów, dlatego łatwo przyswaja sobie nową wiedzę oraz umiejętności.

 

Gdzie podjąć pracę po filozofii?

 

Wbrew stereotypom po studiach filozoficznych wcale nie jest trudno znaleźć pracę, albowiem możliwości jest wiele. Naturalnie może otrzymać posadę w szkole wyższej i samodzielnie wykładać ten przedmiot, ale równie dobrze możemy zatrudnić się na rynku gospodarczym. W biznesie, bowiem coraz szerzej cenione są umiejętności filozofów, albowiem wnoszą świeże spojrzenia na dotychczasowe zagadnienia.

Be the first to comment on "Filozof na olsztyńskim rynku pracy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*