Walcząc o turystę

Olsztyn to bardzo specyficzny rynek pracy. W zasadzie, gdyby nie było tutaj jednego wielkiego zakładu pracy, jakim jest producent opon Michelin, to o pracę byłoby tutaj szczególnie trudno. Nie ulega wątpliwości, że jednocześnie Olsztyn jest takim rynkiem pracy, na którym obowiązuje sezonowość. Jeśli bowiem mówimy Olsztyn, to mamy na myśli Mazury, a jeśli Mazury, to oczywiście wakacje. Poza tym Olsztyn jest malowniczym miasteczkiem, w którym w okresie letnim wiele się dzieje. Tym samym jest to niewątpliwie spora szansa na pracę sezonową. W okresie letnim istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Niewątpliwie jest to szansa nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale także dla osób przyjezdnych, w tym głównie dla uczniów i studentów.

 

Stanowiskami pracy i zawodami, na jakie jest największe zapotrzebowanie w okresie letnim są między innymi:

– kelnerzy,

– kucharze,

– pracownicy obsługi hotelowej,

– pracownicy obsługi wydarzeń kulturalnych i artystycznych,

– pracownicy obsługi wypożyczalni sprzętu wodnego i rekreacyjnego

 

Na pewno tych wolnych stanowisk pracy jest bardzo wiele i dzięki temu, przynajmniej w okresie wakacyjnym poziom bezrobocia w Olsztynie jest nieco albo nawet i sporo niższy. Ponadto warto zauważyć, że jeśli dany pracownik dobrze się sprawuje w swojej pracy, ma również pewne szanse na stałe zatrudnienie lub przynajmniej na ponowne zatrudnienie w kolejnym roku.

 

Sezonowość w Olsztynie być może jest takim zjawiskiem, które nie wpływa korzystnie na nastroje osób poszukujących pracy, gdyż wiadomo, że po sezonie znów czeka je okres bezrobocia, ale z drugiej strony sezonowość jest znakomitą okazją ku temu, aby co roku, przez co najmniej kilka miesięcy mieć pewne źródło dochodu. Na pewno, więc ma to swoje lepsze i gorsze strony, a trzeba przyznać, że miejsc pracy w Olsztynie w trakcie letniego sezonu turystycznego jest bardzo wiele. Jeśli więc ktoś nie ma pracy i nie może jej znaleźć, to niewątpliwie mieszkając w Olsztynie lub jego okolicach, powinien nastawić się na pracę w sezonie.

Be the first to comment on "Walcząc o turystę"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*