Faktura wyłącznie do paragonu z numerem NIP

 

Koniec swobody we wprowadzaniu kosztów i odliczania VAT z wystawionych wcześniej paragonów. Fakturę otrzymają wyłącznie ci, którzy będą posiadali paragon z numerem NIP. Niewłaściwe postępowanie będzie karane. Jak duże kary są przewidywane? O tym poniżej.

 

Koniec z wystawianiem faktur VAT z paragonu bez NIP-u

Wszystko wskazuje na to, że jeżeli paragon nie będzie posiadał numeru NIP, nie będzie można wystawić faktury VAT. Co za tym idzie, prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą i chociażby wynajmujący nie będą mogli z takich faktur odliczyć podatku VAT. Jeżeli zaś wezmą takie faktury pod uwagę w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym, poniosą karę w postaci naliczenia dodatkowej sankcji 100% podatku. Oznacza to, że podatnik, przedsiębiorca, który nabywa produkt lub usługę, musi przy rozliczeniu zażądać wpisania jego numeru NIP na paragonie. W przeciwnym razie nie odliczy podatku.

 

Zmiany będą, ale prawdopodobnie od przyszłego roku

Planowane przepisy miały wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie termin się nieco przedłuży. Takie przynajmniej krążą plotki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowelizacja ujrzy światło dzienne dopiero 1 stycznia 2019 roku. Próbowano nawet dowiadywać się, kiedy nastąpią owe zmiany. Jednak Ministerstwo Finansów nie chce przesądzać o ostatecznej dacie. Zdaniem resortu będzie można ją ustalić po zakończeniu wszelkich uzgodnień, a także po przekazaniu samego projektu Radzie Ministrów. W związku z tym przedsiębiorcy mają jeszcze „chwilę” i mogą do tych zmian się przygotować.

 

Zmiany te na pewno przysporzą więcej pracy pracownikom obsługującym klientów. Będą oni musieli dopisać wspomniany numer NIP, co zapewne wpłynie na wydłużenie czasu oczekiwania na swoją kolej przy kasie. Z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy zamierzają poprosić o fakturę VAT na podstawie paragonu, muszą pilnować się i ten numer podać. To zapewne tylko kwestia czasu i wszystko się utrwali, ale zanim to nastąpi, będzie niemałe zamieszanie.

Be the first to comment on "Faktura wyłącznie do paragonu z numerem NIP"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*