Pracodawca zapłaci alimenty za pracownika

 

Pomagasz swoim pracownikom w unikaniu potrąceń na alimenty? Sam uregulujesz za nich zaległe świadczenia. Zmiany w ustawie nadchodzą wielkimi krokami. Eksperci ostrzegają, że to może być skuteczny i bardzo wygodny sposób na wyłudzanie pieniędzy.

 

Pracodawca zapłaci alimenty za pracownika

Opracowano sposób na nieuczciwych pracodawców i zarazem skuteczną metodę na egzekwowanie alimentów. Co się stanie, jeżeli osoba zadłużona zostanie zatrudniona na czarno lub na umowę cywilno-prawną? Po prostu pracodawca poniesie odpowiedzialność za zaległości w płaceniu alimentów. Z tym samym będzie musiał zmierzyć się pracodawca, który zacznie wypłacać wyższą pensję niż wskazana w umowie, ale „pod stołem”. O takim rozwiązaniu mówi rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, co ma na celu poprawę skuteczności egzekucji alimentów. Nie wszyscy jednak się z tego cieszą.

 

To ma zniechęcać do nielegalnego zatrudniania pracowników

Zaproponowane zmiany mają jeden konkretny cel. Mają przede wszystkim zniechęcać pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużników alimentacyjnych. To ma również wyeliminować ten niemożliwy do zaakceptowania sposób wypłacania wynagrodzenia „pod stołem” bez wypłacania alimentów. Eksperci jednak twierdzą, że niepłacenie alimentów jest w Polsce problemem cywilizacyjnym i jedno rozwiązanie nie załatwi sprawy. Problem wciąż pozostanie, a jeżeli nawet się zmniejszy, to tylko częściowo.

 

Zmiany te wzbudzają wątpliwości natury prawnej

Wszystko wskazuje na to, że ustawodawca chce obciążyć pracodawcę, pomimo iż tak naprawdę nawet nie jest spokrewniony z dłużnikiem – pracownikiem niewypłacającym alimentów. Ten ma oczywiście możliwość domagania się zwrotu pieniędzy u swojego pracownika, ale to wcale nie musi być takie łatwe, jak się wydaje. Wystarczy tylko, że zatrudniony zrezygnuje z pracy i zmieni adres zamieszkania. O problemy w tej sytuacji nie trudno. Warto też dodać, że pracodawca będzie mógł być dwukrotnie karany za niewypłacalność jego pracownika. To z pewnością zmotywuje ich do rezygnacji z zatrudniania zalegających z alimentami na kontraktach cywilno-prawnych.

 

To nie jest tak, że kiedy komornik otrzyma informację o zatrudnieniu dłużnika w niewłaściwy sposób, egzekucja alimentów z majątku firmy nastąpi natychmiast. Wiązać się z tym mają liczne formalności. Sprawa więc będzie trwała trochę dłużej.

Be the first to comment on "Pracodawca zapłaci alimenty za pracownika"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*