Sklepy lekceważą zakaz handlu w niedzielę

 

Inspekcja pracy nie narzeka na brak obowiązków. Wręcz przeciwnie. Już przekazała do sądów wnioski o ukaranie związane z zakazem handlu w niedzielę. Ku wielkiemu zaskoczeniu, dotyczą nawet dużych sieci handlowych.

 

Ile zebrano wniosków o ukaranie przez pierwsze 3 miesiące?

Minął zaledwie trzeci miesiąc zakazu handlu w niedzielę, a już zgromadzono, co najmniej 80 wniosków o ukaranie handlowców, którzy tych przepisów nie przestrzegli. W połowie kwietnia było ich 41. Trzeba podkreślić, że liczba wniosków mogła być znacznie większa, gdyby nie to, że wielu sprzedawców zdecydowało się na ugodowe załatwienie sprawy. Musieli zmierzyć się z mandatem w wysokości 1-2 tys. zł. Jeżeli handlowcy, wobec których wnioski skierowano do sądu, przegrają, poniosą karę grzywny w wysokości do 100 tys. zł.

 

Zakazu nie przestrzegają małe sklepy i sieci handlowe

Zdawać by się mogło, że z zakazem na bakier są tylko mali sklepikarze. Tymczasem wśród sklepów, o których ukaranie wnioskują inspektorzy, znajdują się również lokalne, ogólnodostępne sieci. Do grona tych, którzy nie przestrzegają zakazu, zaliczyć należy też Żabki. Te sklepy jednak tłumaczą się, że mają status placówek pocztowych, a więc ich zakaz nie obowiązuje. Żabki, przeciwko którym wnioski skierowano do sądów, wynikały jednak z faktu, iż za ladą stali pracownicy, a nie sam właściciel. Wygląda więc na to, że przynajmniej niektóre tego typu sklepy mogą obsługiwać klientów w niedzielę. Przy okazji inspekcji ukarano też wielu handlowców z nieco innych powodów. Zdarzało się na przykład, że za ladą stał obywatel Ukrainy (pracownik) i do tego jeszcze bez uprawnień do legalnego wykonywania tej pracy.

 

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono całkiem niedawno, a już odnotowano tak dużo liczbę wniosków, które z pewnością niczego dobrego nie wróżą. Z jakimi karami będą musieli zmierzyć się ukarani handlowcy, czas pokaże. Jednak można podejrzewać, że zdołali w tym czasie zarobić znacznie mniej, niż wyniesie kara, którą będą zmuszeni zapłacić.

Be the first to comment on "Sklepy lekceważą zakaz handlu w niedzielę"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*