Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > FOB Incoterms - co to jest? Podstawowe założenia

FOB Incoterms - co to jest? Podstawowe założenia

Data dodania:
2023-01-19 12:27:54

Handel rządzi się swoimi prawami, ale w pierwszej kolejności wypadałoby się zapoznać z obowiązującymi założeniami/regułami związanymi m.in. z czynnikami ryzyka oraz kosztami, z którymi muszą się zmierzyć zarówno kupujący, jak i sprzedający. Wszelkie określenia związane z regułami handlu w transporcie morskim można znaleźć w FOB Incoterms. 

FOB Incoterms - co trzeba wiedzieć? Czym jest? Przydatne informacje

Nie każdy wie, co to właściwie oznacza FOB Incoterms. To aktualne reguły obowiązujące w transporcie morskim, więc jeśli ktoś chciałby rozpocząć przygodę właśnie z takim handlem, powinien się z nimi bardzo dokładnie zapoznać. To najprostsza droga do uniknięcia wielu rażących błędów i pomyłek. Jak wiadomo import z Chin nie zawsze musi być prosty, dlatego lepiej się do niego dobrze przygotować. Jeśli chodzi o reguły Incoterms FOB warto mieć na uwadze to, że:

  • ● sprzedający będzie ponosił koszty związane z dostarczeniem towarów na statek, odprawą eksportową oraz ewentualnymi uszkodzeniami towaru (przed załadowaniem go na statek)
  • ● kupujący będzie ponosił koszty związane z kwestiami importowymi, zawarciem umowy przewozowej, odprawą importową oraz ewentualnymi uszkodzeniami lub kradzieżą towaru (po załadowaniu go na statek).

Znajomość takich założeń to spore ułatwienie, ponieważ dzięki temu można się zabezpieczyć przed przykrymi konsekwencjami swoich nieprzemyślanych działań. Z takimi regułami należy się zaznajomić zarówno przy transporcie morskim, jak i żegludze śródlądowej.

FOB Incoterms a obowiązki sprzedającego i kupującego - jak to wygląda w praktyce?

Analizując dokładnie zapisy znajdujące się w Incoterms FOB można poznać podstawowe obowiązki sprzedającego oraz kupującego. Sprzedający zobowiązuje się m.in. do dostarczenia towaru na statek czy też poinformowania kupującego o wszelkich uszkodzeniach lub niepożądanych zdarzeniach, do których dojdzie przed załadowaniem towaru na statek. Dodatkowo dostarcza wszelkie dokumenty sprzedaży i ponosi koszty związane z odprawą eksportową. Z kolei kupujący musi się przygotować na koszty związane z umową przewozową i kwestiami importowymi, a ponadto informuje sprzedającego o terminie dostawy towaru, wyznaczonym do tego porcie czy też nazwie statku, na który należy załadować towar. Ważną kwestią w takim transporcie pozostaje jednak cło na towary z Chin. Obowiązujące stawki celne można na szczęście sprawdzić w ekspresowym tempie. Wystarczy do tego wykorzystać prosty w obsłudze system ISZTAR i odnaleźć interesujący klienta towar po HS Code. 

Aktualności


2023-09-18 15:01:23

Instagram jest jednym z najważniejszych kanałów komunikacji i promocji dla wielu marek oraz influencerów. Mając odpowiednią strategię i narzędzia, możesz skutecznie zdobyć followersów na Instagramie, a także zwiększyć swoją widoczność. W po...

Więcej

2023-08-23 14:19:40

W obecnych czasach konkurencja na rynku pracy jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Firmy, które nie inwestują w zaangażowanie swoich pracowników, ryzykują nie tylko spadek produktywności, lecz także utratę wartościowych zasobów. W ty...

Więcej

2023-08-09 11:47:15

Długotrwałe sukcesy organizacji są często kształtowane przez zdolność do budowania silnych, zintegrowanych zespołów. Stąd też popularność wyjazdów integracyjnych. Jednak jak każdy aspekt biznesu, trendy w organizacji tych wyjazdów stale ewo...

Więcej