Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Poświadczone Zgłoszenie Celne - co to jest i jak odczytać?

Poświadczone Zgłoszenie Celne - co to jest i jak odczytać?

Data dodania:
2023-01-19 10:17:42

Import z Chin wymaga skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Stanowią one podstawę rozliczenia danej przesyłki i umożliwiają dystrybucję na polskim rynku. 

Co to jest Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC)?

PZC, a więc Poświadczone Zgłoszenie Celne to dokument w formie elektronicznej będący zaświadczeniem o przebyciu procedury celnej przez importowany towar. Zastąpiło ono formę ósmej karty dokumentu SAD (Jednolitego Dokumentu Administracyjnego). PZC można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC). W tym celu należy skorzystać z Automatycznego Systemu Importu (AIS). 

PZC to nazwa nieoficjalna i używana potocznie. Zgodnie z obowiązującym prawem oficjalnie powinno się używać określenia ZC299 (od 1 maja 2019 roku). 

Poświadczone zgłoszenie celne ZC299 a podatek VAT

Wprowadzenie elektronicznej wersji istotnych dokumentów warunkuje bezpieczny import z Chin. Sprowadzanie towarów z Państwa Środka często wiąże się z uwzględnianiem obowiązujących stawek podatkowych. Wielu importerów zastanawia się, czy mogą w tym przypadku zastosować VAT 0%. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami regulującymi kwestie importu z Chińskiej Republiki Ludowej importerzy są uprawnieni do skorzystania z tej stawki, jeśli dysponują potwierdzonym przez urząd celny dokumentem, który jest dowodem na wliczenie wartości usługi do podstawy opodatkowania. Dokument oznaczony przez ZC299 zwalnia sprowadzany towar w określonej procedurze, a także jest upoważnieniem do odliczenia naliczonego podatku. 

PZC a import towarów i maszyn z Chin

Niezależnie od formy transportu, osoba sprawdzająca towary z Chin powinna dysponować fakturą będącą potwierdzeniem dokonania zakupu. Kolejne dokumenty rozliczane są w zależności od wybranej formy transportu. Decydując się na transport morski, należy dysponować konosamentem morskim. Gdy towary importowane są z Państwa Środka koleją, wówczas niezbędne będzie uzyskanie kolejowego listu przewozowego. Dla transportu lotniczego będzie to odpowiednio lotniczy list przewozowy. Warto zaznaczyć, że nie zawsze wszystkie istotne informacje znajdują się na fakturze. Dlatego sprowadzając np. maszyny z Chin, konieczne będzie dysponowanie tzw. packing list, a więc dokumentem określającym specyfikację, wagę czy liczbę sztuk. Według obowiązujących regulacji unijnych wymagane mogą być również świadectwo pochodzenia towaru czy dostosowanie go do norm obowiązujących w UE. Gdy wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone, importerowi wydawany jest dokument ZC299, który uprawnia do obrotu sprowadzanymi towarami. 

Zapraszamy do zakładki, w której wyjaśniamy import z Chin krok po kroku

Aktualności


2024-03-29 14:25:22

 

Rozwój technologii cyfrowych zmienił sposób, w jaki kupujemy i sprzedajemy produkty. WordPress, będąc jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, oferuje bogaty zestaw narzędzi umożliwiających łatwe i efektywne tworzen...

Więcej

2024-03-27 15:25:27

Zdrowie stawów i kości to fundament naszej sprawności fizycznej, a właściwa dieta odgrywa w nim kluczową rolę. Czy wiesz, że odpowiednio dobrana żywność może wspomóc utrzymanie ich w dobrej kondycji? Przygotuj się na podróż po świecie zdrow...

Więcej

2024-03-13 15:29:13

Rejestracja spółki jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców pragnących oficjalnie rozpocząć działalność gospodarczą. Proces ten może się różnić w zależności od formy prawnej spółki oraz wymagań prawnych obowiązujących w danym kraju lub reg...

Więcej